Select Language / Dil seçiniz : English / Türkçe

  Ana Sayfa 
  Tema ve Konular 
  Bilim Kurulu 
  Onur Kurulu 
  Yürütme Kurulu 
  Önemli Tarihler 
  Yazım Kuralları 
  Başvuru Formu 
  Katılım Ücretleri ve Sponsorluklar
  Bildiri Özetleri Kitabı 
  Kongre Programı 
  Bildiriler / Katılımcılar 
  Çalıştaylar 
  Sosyal Etkinlikler 
  Ulaşım ve Konaklama 
  İletişim Bilgileri 

 Sosyal Etkinlikler
“DOĞA” TEMALI KONGRE KAPANIŞ KONSERİ (11 Nisan 2020, Cumartesi, saat: 19.00- 20.30)
"TOPRAĞIN TÜRKÜSÜ"
Kongrenin ikinci günü kapanış paneli ardından verilen kokteylden sonra doğa temalı bir konser verilecektir.

dogatemalikonser

Konseri gerçekleştirecek olan Türkiye Barolar Birliği (TBB), Şef Avukat Serdar YASUN yönetiminde Türk Halk Müziği (THM) Topluluğu, 31 Ocak 2015 tarihinde Türkiye Barolar Birliği bünyesinde sanat çalışmalarına başlamıştır.

Türkiye Barolar Birliği Türk Halk Müziği Topluluğu, kültürel değerlerimizi yaşatmak ve genç kuşaklara aktarmak amacıyla yurdumuzun her köşesinden derlediği halk türkülerinin eşliğinde hazırladığı temalı konserleri konukları ile paylaşmaktadır.
konser

Topluluk 22 Nisan 2019 tarihinde “Kurtuluş Oratoryosunu” Ufuk Üniversitesinde de gerçekleştirmiştir. Topluluk, 11 Nisan 2020 tarihi akşamında ise kongrenin ana temasına uygun olarak “doğa” temalı bir konser ile Ufuk Üniversitesinin kongresine renk katacaktır. Topluluk konseriyle katılımcılara görsel, şiirsel ve tınısal bir şölen sunacaktır.

ANITKABİR ZİYARETİ VE ANTİK ANKARA GEZİSİ (12 Nisan 2020, Pazar, saat: 09.00- 17.00)

Ankara’nın, yaklaşık 3000 yıl kadar önce kurulmuş olduğu tahmin edilmektedir.
antikankara

Önce Hititler döneminde Ankara bir askeri garnizon olarak kullanılmıştır. Daha sonra bu alanda Frigyalılar egemen olmuş ve kenti kurmuşlardır. Bir rivayete göre, Ankara'nın kurucusu Frig Kralı Gordios'tur. Bir rivayete göre de onun oğlu Midas'tır.

MÖ.700'den sonra kentin yeni hâkimleri olarak Lidyalılar'ı görüyoruz. MÖ.547 tarihinden itibaren de iki yüzyıl kadar kent ve bölge Pers egemenliği altında kalmıştır.

MÖ.333 yılında Büyük İskender kenti Makedon-Helen egemenliğine girmesini sağlamıştır.

MÖ.189 yılında Romalı Komutan Vulso, Galatlar'ı yenerek Ankara'yı Roma egemenliğine almıştır. Ankara'yı uzun yıllar egemenlikleri altında tutan Romalılar zamanında kente önemli eserler bırakılmıştır. Bugün Ankara’da, Roma döneminden kalma hamam, tapınak, sur, agora, hipodrom, sütun, tiyatro gibi çok sayıda eser bulunmaktadır.

Modern Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu ile birlikte Kurucu Lider Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Ankara’nın yeni Cumhuriyetin Başkenti olmasını çok istemiştir. 13 Ekim 1923 günü İsmet Paşa ve on dört arkadaşı Ankara'nın başkent olması için Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunduğu yasa önerisinin kabul edilmesiyle Ankara yeni Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin başkenti olmuştur. Atatürk’ün anıt mezarı da Ankara’da bulunmaktadır.

1- ANITKABİR ZİYARETİ (09.00 – 10.00)

Anıtkabir:

anitkabir

Anıtkabir, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahıdır. Önceleri Ankara Etnografya Müzesi’nde bulunan Atatürk’ün naaşı için, Atatürk’ün Ankara’yı izlemeyi çok sevdiği Rasattepe’de bir anıt yapılmasına karar verilmiştir. 1944 yılında yapımına başlanan anıt 1953 yılında tamamlanmış ve Atatürk’ün naaşı 1953 yılının 10 Kasım’ında Anıtkabir’e nakledilmiştir.

Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşıyan yapı ağırlıklı olarak mermer ve travertenden oluşmaktadır. Giriş yolu aslan heykelleri ve meşalelerle süslü olan Anıtkabir’de her biri başka anlam taşıyan 8 kule mevcuttur. Atatürk’ün naaşı Şeref Salonu’nun içindeki lahitin altında yer almaktadır. Türkiye’nin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Anıtkabir yerleşkesinde Cumhuriyetin kurucu kadrosundan İsmet İnönü ve Cemal Gürsel’in de naaşları bulunmaktadır. Ayrıca, yerleşkede Anıtkabir müzesi de yer almaktadır.

2- ANTİK ANKARA GEZİSİ (10.30 – 13.00):

Roma Hamamı:
romahamami


Roma Hamamı, döneminin dünyadaki üç büyük hamamından biri olarak nitelendirilir. 12 külhanlı dev boyutlardaki bu hamamın MS. 2. yüzyıl sonu ile 3. yüzyıl başında Septimius Severus’un oğlu Roma İmparatoru Caracalla tarafından Sağlık Tanrısı Asklepios adına yapılmış olduğu düşünülmektedir. Taş temeller üzerine oturan hamamın dış duvarları, dört sıra tuğlanın üs tüste konmasından oluşmaktadır. İç duvarlar ise mermerle kaplıdır. Kente 60 km uzaktaki Elmadağ'dan taş borularla getirilen su, bu hamamla birlikte bütün mahallelere dağıtıldığı bilinmektedir.

Julianus Sütunu:

julianussutunu

Roma İmparatoru Julianus'un MÖ. 362'de Ankara'dan geçişi anısına dikilen bu sütun, üst üste konulmuş beyaz yivli taşlardan oluşmuş ve yaprak biçiminde bir taçla süslenmiştir.

Augustus Tapınağı:

augustustapinagi

Ulus’ta Hacı Bayram Cami bitişiğinde yer alan Augustus Tapınağı, Ankara’daki Roma Dönemi’nden kalma önemli yapılardan biridir. İlk olarak M.Ö.2. yüzyılda Frigya Tanrıçası Men adına yapılmış bir tapınak olan bu yer, daha sonra son Galat Hükümdarı Amintos’un oğlu Kral Pylamenes tarafından Roma İmparatoru Augustus adına bir bağlılık nişanesi olarak yeniden yaptırılmıştır. Etrafı sütunlarla kuşatılmış dört duvardan oluşan tapınak Bizanslılar döneminde ekleme yapılarak kilise şeklinde kullanılmış. İçindeki yazıtların bir kısmı ise Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenmektedir.

Ankara Antik Roma Tiyatrosu:

antikromatiyatrosu

İlk defa 1982 yılın yapılan kazılarla bulunan Roma Tiyatrosunun yapım tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Ankara’da gezilecek tarihi yerler arasında yer alan ve 1992 yılında 1. ve 2. Derece sit alanı olarak tescillenmiş yapıda tiyatronun arta kalan duvarlarının yanı sıra döşemeli orkestra, seyirci oturma yerleri, sahne odası gibi kısımları da günümüze kadar gelmiştir.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Ziyareti (14.00 – 16.00):

Ankara Kalesi'nin eteklerinde bir bedesten ve iki hanın onarılıp müzeye dönüştürülmesiyle yapılandırılan Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde taş devrine ait bulgulardan, Roma dönemi kalıntılarına kadar pek çok eser sergilenmektedir. Müze sergilenen eserlerin çok eski tarihlere kadar uzanmasının yanı sıra, eser sayısı açısından önemli bir müzedir.
muze2

muze1

Başlangıçta Hitit Müzesi olarak yapılandırılan müze, daha sonra Anadolu’daki diğer tüm uygarlıklara ait eserlerle zenginleştirilmiş ve Anadolu Medeniyetleri Müzesi adını almıştır.

Kendine özgü çok zengin koleksiyonu ile dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, bu topraklar üzerinde günümüze kadar yaşamış olan uygarlıkları kronolojik bir sırayla ziyaretçilerine sunmaktadır. Anadolu arkeolojik eserleri kronolojik bir sırayla Paleolitik (Yontma Taş Çağı) Çağdan başlayarak günümüze kadar sergilenmektedir.

Ankara Kalesi (16.00 – 17.00):

Ankara Kalesinin, MS 333 Büyük İskender’in kenti ele geçirmesinden sonra Anadolu'ya gelen Galatlar tarafından yapıldığı tahmin edilmektedir.

kale1

kale2

Galatlılar döneminde İnşa edildiği düşünülen kale; Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde birçok kez onarılmıştır. Asırlardır içinde yaşayanların olduğu kaleden Ankara’nın eşsiz manzarası seyredilebilmekte ve geleneksel ürünler kaledeki küçük dükkanlardan temin edilebilmektedir.

Kongremizi Destekleyenler
Platin Sponsorlar
ziraatbankasi
Diğer Sponsorlar

turkiye trafik kazaları vakfı

   ASO guris sheraton

DUYURULAR

Başvuru / Özet Gönderme


Bildiri özeti gönderme süresi
01 Aralık 2019 - 31 Ocak 2020  Kongremize bildiri özetlerinizi
başvuru formunu kullanarak
gönderebilir veya dinleyici olarak kongre tarihine kadar başvurabilirsiniz.
 

Önemli Tarihler

Bildiri Özeti Gönderme:
01 Aralık 2019 - 31 Ocak 2020 
Bildiri Özeti Kabul Sonuçları:
17 Şubat 2020
Tam Metin Gönderme:
17 Şubat 2020 - 20 Mart 2020
Programın Açıklanması:
30 Mart 2020
 

Soru / Sorunlarınız


Kongre ile ilgili her türlü soru ve sorunlarınızı usbk@ufuk.edu.tr
adresine iletebilirsiniz.

E-postalarınız yetkililerce en kısa sürede yanıtlanmaktadır.
 
 

Akademik Teşvik Kriterleri


Kongremiz, yenilenen Akademik Teşvik Yönetmeliği şartlarını sağlamaktadır.
 
 
ufuk Üniversitesi Galerisi
 
Ankara Galerisi
 

Tasarım: Ufuk Üniversitesi Bilgi İşlem Merkezi, Ankara  © 2019